Tietoturvakatsaus #7 & FSA gaala 26.11.2025

Tietoturva ry järjestää seitsemännen Tietoturvakatsaus-seminaarin keskiviikkona 26.11.2025 Helsingin Ritarihuoneella. Päivän päätteeksi juhlistamme turvallisuusalan huippuhetkiä Finnish Security Awards -gaalassa.

Seminaarissa alan johtavat asiantuntijat ja kansainväliset keynote-puhujat tarjoavat ajankohtaisia näkökulmia kyberturvallisuuteen, teknologian kehitykseen ja globaalin toimintaympäristön muutoksiin. Tapahtuma kokoaa yhteen tietoturvasta kiinnostuneet ammattilaiset ja tarjoaa ainutlaatuisen tilaisuuden oppia, inspiroitua ja verkostoitua.


Tapahtuman tiedot

Ajankohta: 26.11.2025
Seminaari: klo 12.00–16.15 (ilmainen)
– Standardit riskienhallinnan ja turvallisuusjohtamisen tukena seminaari kello 09-11.30 (erillinen ilmoittautuminen, ilmainen)
– Finnish Security Awards -gaala: kello 17.30-23.00 (erillinen ilmoittautuminen, hinta 180 eur).
Paikka: Ritarihuone, Ritarikatu 1, 00170 Helsinki

Ilmoittaudu Tietoturvakatsaukseen tästä

 


Tietoturvakatsaus -seminaarin logo

 

Seminaariohjelma

Ohjelma täsmentyy myöhemmin. Kellonajat ovat suuntaa-antavia.

Aika Aihe ja puhuja
11.30 Ilmoittautuminen avautuu
Verkostoitumista
12.00 Tervetuloa seminaariin!
Tietoturva ry esittelee ohjelman ja käytännön järjestelyt
12.05
FIRESIDE CHAT: Tekoäly, informaatiosota ja demokratia — kansanedustajan kokemuksia ja näkemyksiä.
Kimmo Rousku, Tietoturva ry:n  vpj haastattelee kansanedustaja, professori Jarno Limnélliä aiankohtaisista aiheista.
13.00 Harnessing Zero Trust and AI to Outpace Cyberthreats
Ole Andreas Kjos – Sales Engineering Manager, Nordics, Zscaler
13.30 Netscout kertoo ajankohtaiset kuulumiset tietoturvan saralta.
Esityksen tarkempi sisältö julkaistaan myöhemmin.
14.00 Iltapäiväkahvit ja verkostoitumistauko
Mahdollisuus tutustua seminaarin kumppaneiden osastoihin
14.30 From phishing to persistence: How attackers take over cloud accounts
Yaniv Miron – Cloud Threat Research Manager at Proofpoint
15.00 Ajankohtaisesitys
Puhuja ja aihe julkaistaan myöhemmin
15.30 FIRESIDE CHAT: Tekoäly ja tietoturva murroksessa – miten hallita epävarmuutta ja rakentaa luottamusta!
Kimmo Rousku haastattelee tietoturvajohtaja Benjamin Särkkää ajankohtaisista asioista.
16.15

Seminaariosuus päättyy

 

Haluatko täydentää seminaaripäivää myös aamupäivän osuudella?


Standardit riskienhallinnan ja turvallisuusjohtamisen tukena seminaari

Voit myös halutessasi osallistua SFS:n maskuttomaan seminaariin, joka järjestetään Ritarihuoneella aamupäivästä ennen Tietoturvakatsausta kello 09-11.30.

Tämän aamupäivän aikana luomme katsauksen aihepiiriä koskeviin lakikokonaisuuksiin (CER- ja NIS2-direktiivit) eli pakollisiin vaatimuksiin sekä aihetta käsitteleviin kansainvälisiin standardeihin, jotka tarjoavat neuvoa ja apua turvallisuusalan ammattilaisille.

Tähän SFS:n tapahtumaan on erillinen ilmoittauminen osoitteessa: https://tapahtumat.sfs.fi/standardit-riskienhallinnan-ja-turvallisuusjohtamisen-tukena

Finnish Security Awards logo

Finnish Security Awards -gaalailta

Tietoturvakatsauksen jälkeen kello 17.30-23.00 juhlistamme turvallisuusalan huippuhetkiä Finnish Security Awards -gaalassa. Mikäli haluat osallistua myös gaalaan, tulee sinun rekisteröityä sinne erikseen [täältä]. Gaala on maksullinen tapahtuma.

Ilmoittutuminen: Voit ostaa gaalalipun täältä.
Hinta:
180 €, sis alv 10 %.

Aika* Aihe ja puhuja
16.30 Gaalan ovet avautuvat 
17.30 Tervetuloa, alkumalja ja palkintojenjako alkaa
19.00 Illallinen
20.00 Palkintojenjako jatkuu ja ohjelmaa
23.00 Gaalailta loppuu